Ste to, čo dokážete stráviť

Zdravie. Všetci si ho želáme. Pre seba i pre svojich blízkych. A všetci si uvedomujeme jeho význam najmä vtedy, keď sme chorí.

Dnes je svetový deň zdravia. Príležitosť na to, aby sme si všimli, že sme zdraví. Príležitosť na to, aby sme ocenili to, že sme zdraví. A určite príležitosť aj na to, aby sme si uvedomili, že zdravie je v našich rukách (aj keď sa to mnohým nezdá).

ČO MÔŽEME PRE SVOJE ZDRAVIE ROBIŤ?

Zdravie závisí od mnohých vecí – od toho, čo jeme, od toho, či a ako sa hýbeme, a akom prostredí žijeme. Ale to nie je všetko.

Dôležité sú aj emócie a myšlienky, ktoré máme spojené so zdravím. Čiže aké myšlienky a emócie sprevádzajú naše jedlo, náš pohyb a prostredie. Ale aj myšlienky a emócie, ktoré s jedlom zdanlivo nesúvisia – ale sú vo vašej hlavičke podstatnú časť vášho života. 

Čítajte viac »

Zdá sa to asi komplikované. Uznávam. Aj mne sa to zdalo voľakedy komplikované. Čo jesť na raňajky, čo večer, čo nejesť, koľko vypiť vody, koľko času behať, koľko krokov urobiť, či akú diétu držať. A teraz som k tomu priplietla ešte aj nejaké emócie a myšlienky. Možno sa teraz pýtate: To už ako môže mať vplyv nejaká emócia na moje zdravie?

Dám zopár príkladov na tému strava a emócie.

– Ak sa budete kŕmiť samými zdravými potravinami, ale budete mať hlavu plnú negatívnych myšlienok, nebudete zdraví (určite nie z dlhodobého hľadiska).

– Ak sa budete ládovať jedlami z kategórie nezdravé a kdesi na pozadí vám budú bežať výčitky, že toto by ste nemali jesť, tak si negatívny vplyv toho nezdravého jedla niekoľkokrát znásobíte a tiež nebudete zdraví.

– Ak budete stále dodržiavať nejaké diéty a neustále kontrolovať čo a koľko toho zjete a budete tajne slintať, keď uvidíte čokoládu, prípadne ju tajne niekde rýchlo zjete, tiež nebudete zdraví.

– Ak budete celé dni na niečo alebo niekoho šomrať a ťažko vám bude prehltnúť skutočnosť, ako sa veci dejú, tak nejako to bude vyzerať aj vo vašom tráviacom trakte – jedlo budete dlho tráviť a bude vám z neho ťažko. A bude jedno, aké zdravé to jedlo bude.

Ako toto súvisí s emóciami? Jednoducho – máte v sebe nejaký odpor. Niečo jesť NEmôžete, iné Musíte. Stále sa kontrolujete, alebo do niečoho tlačíte. Hneváte sa na seba za to, že jete nezdravé, alebo za to, že musíte jesť iba zdravé. Prípadne sa bojíte chorôb, ktoré z nezdravého jedla môžu vzniknúť. Sú tam emócie ako hnev, strach, odriekanie, či výčitky, ktoré dokážu znegovať pozitívne účinky jedla i cvičenia.

Nechcem vás teraz nahovárať, aby ste úplne kašlali na to, čo jete, len nech pri tom máte pozitívne myšlienky. Ide o to, aby

–          ste počúvali svoje telo

Telo, nie hlavu. Pretože niekedy je to iba hlava, ktorá si myslí, že potrebujete vyjesť celú chladničku alebo na posedenie zhltnúť celú čokoládu.

Ak budete počúvať svoje telo – čo podotýkam vôbec nie je jednoduché, určite sa nebudete prejedať a určite nebudete ani hladovať.

–        ste si užívali život s heslom všetko s mierou

Dajte si to, na čo máte chuť, ale len potiaľ, pokiaľ to naozaj chce vaše telo. Potiaľ, pokiaľ ešte nebudete mať výčitky, že čo to zase robíte. Dôležité je byť spokojný s každým sústom, ktoré si dáte do úst. Naozaj spokojný. Nie nahnevaný, nie vyčítajúci si a nie vystrašený.

–          ste vnímali, aké myšlienky produkujete

Myšlienky sú začiatok všetkého. Myšlienka spôsobí nejakú emóciu a časom sa to všetko prejaví na fyzickom tele. Nie každý dokáže vypátrať tú počiatočnú myšlienku, ale ak už sa cítite nepríjemne, je dôležité identifikovať aspoň emóciu a spracovať ju. Zistiť, čo je za ňou a prijať ju. Keď si začnete svoje myšlienky a emócie vyberať, uvidíte, ako sa zmení vaša realita a v nej aj vaše zdravie.

Hovorí sa, že človek je to, čo je. Ale mne sa viac páči toto:

„Človek nie je to, čo je. Človek je to, čo dokáže stráviť.“

Povedal to Prashanti de Jager, ayurvédský odborník a jogín.

Zapadá mi to do môjho pohľadu na svet.

Môžete jesť najlepšie jedlo sveta, pokiaľ vaša životná energia bude na nule, pretože si ju ničíte negatívnymi emóciami, aj tak z toho jedla nebudete mať nič. A pokiaľ budete v pohode so všetkým a so všetkými, tak môžete zjesť aj klince a stále budete v pohode.

A o to tu ide. BYŤ V POHODE a MAŤ TO TU RÁD.

Ak vám toto stále škrípe a neviete si rady, viem vám s tým pomôcť. Aby ste to tu aj vy mali radi. 

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Emocie
koucmed

Ako a prečo sa stane, že niečo také dôležité pre náš život, ako sú emócie, začneme potláčať?

Emócie sú s nami už státisíce rokov a dostali sme ich do vienka preto, aby sme vedeli RÝCHLO reagovať na zmeny okolo nás a zároveň aby sme cez naše emócie dali ostatným vedieť o zmenách v nás. Napríklad strach a hnev nám v časoch, kedy sme žili v nebezpečnom prostredí plnom predátorov, pomáhal prežiť. STRACH tým, že v prípade nebezpečenstva vyvolal stresovú reakciu, ktorá

Prečítať článok »
Emocie
koucmed

Čo znamená byť zodpovedný za svoje pocity a emócie?

Je všeobecne známe, že súčasťou zodpovednosti za svoj život je aj zodpovednosť za svoje pocity a emócie. Aj keď mnohí si na seba berú aj zodpovednosť za pocity druhých ľudí – je to jedna zo stratégií, ktorú si osvojili v detstve, pravda je taká, že zodpovední sme iba za svoje vlastné pocity a emócie.  

Prečítať článok »
Emocie
koucmed

Sme alebo nie sme zodpovední za pocity ostatných? A čo to vlastne tá zodpovednosť za pocity znamená?

Čo si myslíte o tomto? Vaše myšlienky, vaše pocity, vaše slová, vaše činy, vaše správanie, vaše chyby a ich dôsledky sú vaša zodpovednosť, kým myšlienky, pocity, slová, činy, správanie a chyby ostatných vaša zodpovednosť nie sú.   Nedávno som sa stretla v jednej facebookovej skupine s obrázkom, ktorý toto zobrazoval. Pod obrázkom sa vinula dlhá a celkom vášnivá

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: