O nutkavých myšlienkach a strachoch, ktoré sú za nimi skryté

Mnohí ľudia sa sťažujú, že nedokážu vypnúť svoje myšlienky, ktoré sa v ich hlavách nutkavo uberajú stále v tých istých koľajach. A mnohí z týchto mnohých považujú tieto myšlienky za niečo, čo im pomáha riešiť problémy. Teda, iba pokiaľ im nutkavé myšlienky bežia v hlave cez deň. Lebo v noci už chceme všetci spať, a to sa s ťažkými myšlienkami v hlave veľmi nedá (z toho dôvodu, že keď máme plnú hlavu myšlienok, nemôžeme sa uvoľniť a spánok tak nemôže prísť).

Otázkou je, či nutkavé myšlienky cez deň prinášajú riešenia?
Neprinášajú, ale dávajú nám pocit, že niečo robíme a riešime. Ono to vyzerá, že sme vlastne úplne zaneprázdnení. Mozog nedá pokoj, kým vec nie je vyriešená. Horšie je to, že sú to len nekonečné rovnaké slučky, ktoré skôr riešenie blokujú, než prinášajú.

Navyše, neodbytné myšlienky a starosti stávajú našimi vnútornými stresormi, ktoré zvyšujú hladinu stresu.

Ako sa nutkavých myšlienok zbaviť?

Keďže nutkavé myšlienky úzko súvisia s potrebou mať veci pod kontrolou, pozrieme sa najskôr na túto potrebu.

Potreba mať veci pod kontrolou je jedna z potrieb ega. Ten, kto si túto potrebu vytvoril, to (nevedome) urobil preto, aby sa vyhol zlyhaniu a bezmocnosti.

Čiže za potrebou mať veci pod kontrolou a teda aj nutkavými myšlienkami je strach zo zlyhania a bezmocnosti.

Ak sa teda chceme zbaviť nutkavých myšlienok, treba sa naučiť svoje strachy prekonávať.

STRACH je prirodzená a evolučne vytvorená reakcia na nebezpečenstvo. Nedá sa ho len tak zbaviť, ale dá sa urobiť si poriadok v tom, čo je nebezpečenstvo. Pretože zlyhanie a bezmocnosť to v skutočnosti nie sú. Ani jedno z toho nás nezabije.

Tieto dva iracionálne spúšťače STRACHU, ktorý si vlastne ani neuvedomujeme, pretože si ho zamieňame s nervozitou z nutkavých myšlienok, môžeme oslabiť tak, že si budeme zvyšovať DÔVERU.

Dôveru v to, že život nám prinesie len to, čo vieme zvládnuť, a preto nemôžeme zlyhať. Zlyhanie neexistuje. A bezmocní tiež vlastne nie sme. Možno na nejaký krátky čas nebudeme vedieť, čo robiť, ale nakoniec sa veci vždy vyriešia. Stačí sa len viac uvoľňovať.

Zároveň môžeme svoju dôveru posilňovať aj tak, že sa budeme púšťať do vecí, o ktorých veľa nevieme a ktorých koniec vôbec netušíme. Bez príprav a dlhého premýšľania, aby sme sa utvrdzovali v tom, že vždy všetko dopadne dobre.

A na záver mám pre vás tri praktické tipy:

TIP 1

Vyhraďte si na svoje nutkavé myšlienky jednu polhodinku denne. Stanovte si čas, kedy sa budete vo svojimi nutkavými myšlienkami reálne zaoberať – budete si ich písať na papier. A potom sa celou svojou vôľou rozhodnite svoje myšlienky a činy zamerať na inú činnosť. Ak aj myšlienky opäť v hlave naskočia, poviete im, že zajtra sa im budete venovať.

TIP 2

Večer v posteli, ak vám myšlienky nedajú pokoj, rátajte od 300 dolu. Je jedno, kedy stratíte niť a vaše myšlienky vám zase odvedú pozornosť k problémom, vždy sa vráťte k rátaniu. Nemusíte tam, kde ste skončili – pravdepodobne si to aj tak nebudete pamätať, začnite znova a pokojne hocikde. Pridajte si k tomu dych, každé číslo si v duchu rozdeľte na dve slabiky a prvú si hovorte s pomalým nádychom a druhú s dlhým výdychom.

TIP 3

Tento tip sa týka uvoľňovania. Keďže strach nám vytvára v tele napätie, je dôležité naučiť sa uvoľňovať. Na fyzickej i psychickej úrovni. Na fyzickej to ide ľahšie – stačí sa niekoľkokrát denne venovať vedome svojmu dýchaniu. Môžete dýchať do štvorca, čo znamená, že váš nádych, zádrž dychu po nádychu, výdych a zádrž dychu po výdychu trvajú rovnako, 4 doby. Môžete si pritom nahmatať svoj tep a tak si tie štyri doby rátať.

Mne sa osvedčilo rátať iba doby zádrže po nádychu a výdychu. Pretože nádych robím plynule až do úplného nádychu (keď som si rátala, tak som mala potrebu prudko zadržať dych a to už nemalo nič spoločné s uvoľňovaním) a výdych do plynulého úplného výdychu.

Keď si toto zavediete do svojho života, pri vedomom sústredení sa na svoj dych, sa aj vaše myšlienky začnú vytrácať, a to znamená uvoľňovanie sa aj na psychickej úrovni.

A v tomto článku som písala o tom, ako uvoľniť stres. Tiež vám môže byť nápomocný.

Na osobnom stretnutí vám viem ponúknuť ešte zopár ďalších praktických tipov, ktoré môžete zaviesť do svojho života.

S láskou a úctou,

Jana Mladá

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Emocie
koucmed

Čo znamená byť zodpovedný za svoje pocity a emócie?

Je všeobecne známe, že súčasťou zodpovednosti za svoj život je aj zodpovednosť za svoje pocity a emócie. Aj keď mnohí si na seba berú aj zodpovednosť za pocity druhých ľudí – je to jedna zo stratégií, ktorú si osvojili v detstve, pravda je taká, že zodpovední sme iba za svoje vlastné pocity a emócie.  

Prečítať článok »
Osobný rozvoj
koucmed

O vnútornom kritikovi – perfekcionistovi a túžbe po dokonalosti

Mnohí sa stresujú tým, že sa snažia robiť veci dokonale, čo sa často nazýva aj perfekcionizmus, a že si nevedia odpustiť žiadne pochybenie. V ich hlave znie hlas, ktorý ich kritizuje, keď pochybia, a poháňa ich do lepších výkonov, aby už nabudúce nepochybili. Tento vnútorný hlas patrí Kritikovi – Perfekcionistovi, ktorý ich dostal do stavu permanentnej nespokojnosti so

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: