Už vieme, že nie je tuk ako tuk. Technologicky upravené tuky (transmastné kyseliny, hydrogenizované tuky, emulgované tuky) nepotrebujeme. S tukmi, ktoré sú v mäse, to netreba preháňať. A tuky, ktoré potrebujeme a ktorých máme nedostatok, sú omega 3 mastné kyseliny (ω3).
- zdravší, pretože vám bude lepšie fungovať imunitný systém,
- šťastnejší, pretože budete mať vyrovnanejšiu hladinu hormónov serotonínu a dopamínu v mozgu,
- sa vedieť lepšie sústrediť a viac sa naučíte, pretože váš mozog bude vybudovaný z kvalitných tukov,
- štíhlejší, pretože ω3 zlepšujú metabolizmus tukov v tele (aj cholesterolu),
- mať pružnejšiu pokožku, pretože ω3 chránia pokožku pred dehydratáciou,
- mať pokožku bez akné, pretože ω3 bránia zápalovým procesom v tele,
- mať zdravé funkčné kĺby z toho istého dôvodu,
- zdravé srdce a cievy, tiež z toho istého dôvodu.
Z ω3 mastných kyselín sú dôležité tri:
ALA – kyselina alfa-linolénová, ktorá sa nachádza hlavne v ľane (semiačka, olej),
DHA – kyselina dokozahexaénová, ktorá sa nachádza hlavne v hlbokomorských rybách,
EPA – kyselina eikozapentaénová, ktorá sa tiež nachádza hlavne v rybách.
Tú prvú – ALA – si naše telo nevie vytvoriť, musí ju prijať v strave. Tie ďalšie, EPA a DHA, môžu vzniknúť buď štiepením ALA, alebo ich prijmeme hotové v strave (napríklad spolu s rybkou). Tie hotové sú pre nás oveľa prospešnejšie, pretože využiteľnosť ALA na tvorbu DHA a EPA je iba 15% (a toto percento sa znižuje vekom, stresom a nedostatkom vitamínov). Ďalšia nevýhoda je v tom, že zvyšných 85% sa rozštiepi, pričom vznikne energia a nepotrebné voľné radikály (nenasýtené mastné kyseliny nie sú primárnym zdrojom energie).
Odporúča sa preventívne denne zjesť 1 g (alebo 1000 mg) EPA a DHA spolu. Čo by znamenalo denne cca 150 g kvalitnej rybky, ktorá žila hlboko v mori a nie v klietke nejakého chovu. Pretože čím divokejšia ryba, tým má viac EPA a DHA. Ak však máte nábeh na zvýšený cholesterol, vysoký krvný tlak, cukrovku, zapálené kĺby, ak ste obézny, 1 g je málo. Tu treba dávku zvýšiť pokojne až trikrát, aby sme zabránili omega 6 mastným kyselinám v zápalových procesoch.
Čo teda robiť, aby ste jednoducho a elegantne predišli civilizačným chorobám?
- jesť rybu každý deň, spolu so zeleninou, ktorá obsahuje dostatok antioxidantov, aby prijaté tuky v našom tele neoxidovali ,
- ak prvú možnosť považujete za nereálnu, treba si kúpiť doplnok stravy – buď rybí olej, alebo kapsule s omega 3 mastnými kyselinami, zároveň sa tiež postarať o prísun antioxidantov,
- a samozrejme treba aj zmeniť stravovacie návyky smerom k tomu, aby ste v supermarketoch vynechali oddelenia s polotovarmi, sladkosťami, slanosťami a údeninami a aby ste sa viac hýbali a viac spali a menej sa stresovali.
A aké doplnky treba hľadať?
Treba si poriadne prečítať, koľko EPA a DHA obsahuje jedna kapsula alebo 1 dávka rybieho tuku. Aby sa nestalo, že na obale bude napísané Obsah ω3 1000mg (pretože toto číslo vás zaujme a ohúri), ale konkrétne EPA a DHA spolu iba napríklad pod 500mg. Pretože zvyšok môže byť iná, nepodstatná ω3 mastná kyselina alebo prídavné látky.
Kapsuly, ktorých obsah tvoria viac ako 95% EPA a DHA, tiež nie sú vhodné. Ich nakoncentrovaný obsah prešiel chemickou úpravou, čím prišiel o prirodzené antioxidanty a je ťažšie stráviteľný.
Dôležité je vyrátať si, koľko kapsúl musíte denne zjesť, aby ste dosiahli úpravu zdravia. Na prevenciu stačí 1000 mg, v prípade civilizačných neduhov potrebujete 2000 – 3000 mg (čiže musíte zjesť 7 -10 kapsúl s obsahom 300mg EPA + DHA).
Na záver otázka z prvého článku: Je tuk ten hlavný vinník za naše nadmerné tukové zásoby? Viete, aká je odpoveď?
Ak sa vám články o tuku páčili a mali pre vás aj praktický význam, zaregistrujte sa na odber ďalších článkov. Získate tak nové informácie, ktoré môžu zmeniť váš život k lepšiemu.
2 názory na “Čo by sme mali vedieť o tuku 3”
Pingback: 1 rok chronického stresu rovná sa o 6 rokov kratší život | Mgr. Jana Mladá - KoučMed
Pingback: Nenechávajte svoj mozog hladovať | Mgr. Jana Mladá - KoučMed