Čo by sme mali vedieť o tuku 2

V minulom článku som písala o nasýtených  tukoch – tukoch, ktoré sa ukladajú pod našou kožou alebo v našej brušnej dutine. V tomto článku sa zameriam na tuky nenasýtené, o ktorých tušíme, že sú prospešnejšie než nasýtené.

Čítajte viac »
Nenasýtené tuky alebo mastné kyseliny sú v potravinách rastlinného pôvodu (oleje, orechy, semiačka, avokádo), ale aj v rybách a morských plodoch a riasach. Potrebujeme ich hlavne na výstavbu bunkových membrán (toto sú tie správne tuky, ktoré majú byť v bunkových membránach a nie TMK), pre správne fungovanie mozgu, očí, uší, hormonálnej a pohlavnej sústavy a pre krásnu pružnú pokožku. Nie sú vhodné ako zdroj energie, pretože pri ich štiepení vznikajú voľné radikály a tie, ako je známe, sú taktiež vážnymi narušiteľmi nášho zdravia.

Poznáme tri skupiny nenasýtených tukov – omega 3 (ω3), omega 6 (ω6) a omega 9 (ω9) a veľmi dôležitý je pomer, v akom ich prijímame.  Konkrétne pomer ω3 ku ω6. Aby sme nemali zdravotné problémy, tento pomer by mal byť maximálne 1:4. Prečo?

Pretože keď je tento pomer vyšší v prospech ω6 , tak v tele vznikajú chronické zápaly a s nimi súvisiace choroby ako sú:

  • znížená imunita,
  • zápaly kĺbov (reumatoidná artritída),
  • srdcovo-cievne ochorenia,
  • obezita,
  • depresia,
  • psoriáza,
  • exémy a alergie,
  • suchá pokožka, vrásky.

Dnešnou stravou je viac ako jednoduché prijať dostatok ω6, pretože sú v orechoch a vo všetkých dostupných rastlinných olejoch. A tým aj vo všetkých potravinách, do ktorých sa olej pridáva pri ich výrobe. Ak si prečítate zloženie a vidíte tam napísané rastlinný olej, je vysoko pravdepodobné, že tam budú  ω6 a TMK. A pretože ω3 sú najmä v rybách a riasach, nedostávame ich toľko, aby sme ich mali maximálne 4-krát menej ako ω6. Bežne ich totiž máme až 10 až 20-krát menej (ω3:ω6 máme 1:10 až 1:20).

Teraz si možno poviete, že ani naši starí rodičia nejedli ryby, aby mali ω3 a akí boli zdraví. Áno, to je pravda, oni však nejedli potraviny zo supermarketu, jedli iba to, čo si vypestovali a dochovali, čiže pomer ω3:ω6 bol v norme.

Možno si teraz poviete, že začnete jesť každý deň ryby a je to. Toto by bola jedna z ciest, ale je dosť ťažko dosiahnuteľná, pretože nie sme prímorská krajina a ponuka kvalitných morských rýb je obmedzená. A navyše neviete, čo všetko okrem  ω3 sa rybom mäsku nachádza (ťažké kovy a iné toxíny, ktorými permanentne zaplavujeme moria a oceány).

A možno ste si práve spomenuli, že na vašej krabičke od margarínu je veľkými písmenami napísané, že obsahuje omega 3 a aj omega 6 mastné kyseliny. Budete používať tento margarín a máte vyhraté. Bohužiaľ nie. Keď sa na to zloženie pozriete pozornejšie, zistíte, že je tam veľa  ω6 a iba máličko  ω3 a z tých  ω3 je tam konkrétne iba jedna (ALA – kyselina alfa linolénová) a tá sa v našom tele musí premeniť na inú formu. A táto premena tiež nie je práve optimálna. Takže margaríny rozhodne NIE, pretože zase zvýšite hladinu  ω6.

Čo teda áno?

Na začiatok treba obmedziť nakupovanie technologicky upravovanej stravy a aspoň dvakrát do týždňa si dopriať morskú rybu. A zaobstarať si doplnky s obsahom  ω3. A pretože ponuka takých doplnkov je pomerne bohatá a aj veľmi neprehľadná, netreba kúpiť to, čo najčastejšie vidíte v reklame.

A samozrejme, toto ešte nie je všetko. Čo hľadať na etiketách a aké doplnky si kúpiť,  ktoré konkrétne omega 3 mastné kyseliny potrebujeme – o tomto bude tretia časť o tukoch.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

1 názor na “Čo by sme mali vedieť o tuku 2”

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Osobný rozvoj
koucmed

O nutkavých myšlienkach a strachoch, ktoré sú za nimi skryté

Mnohí ľudia sa sťažujú, že nedokážu vypnúť svoje myšlienky, ktoré sa v ich hlavách nutkavo uberajú stále v tých istých koľajach. A mnohí z týchto mnohých považujú tieto myšlienky za niečo, čo im pomáha riešiť problémy. Teda, iba pokiaľ im nutkavé myšlienky bežia v hlave cez deň. Lebo v noci už chceme všetci spať, a to sa s ťažkými myšlienkami v hlave veľmi

Prečítať článok »

Zrkadlenie vo vzťahoch

… alebo Ako mimo mňa, tak vo mne … Teória ZRKADLENIA hovorí o tom, že každý jeden človek, s ktorým ste vo vzťahu, je vaše zrkadlo a čím je vzťah bližší, tým je zrkadlo väčšie. Zrkadlenie sa týka vecí, ktoré vás hnevajú, ale aj vecí, ktoré obdivujete. Zrkadlenie toho, čo na druhých obdivujete, asi prijmete ľahšie než zrkadlenie

Prečítať článok »

Ste to, čo dokážete stráviť

Zdravie. Všetci si ho želáme. Pre seba i pre svojich blízkych. A všetci si uvedomujeme jeho význam najmä vtedy, keď sme chorí. Dnes je svetový deň zdravia. Príležitosť na to, aby sme si všimli, že sme zdraví. Príležitosť na to, aby sme ocenili to, že sme zdraví. A určite príležitosť aj na to, aby sme si uvedomili,

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: