Vezmi tanier a hoď ho na zem.
Hotovo.
Rozbil sa?
Áno.
A teraz mu povedz prepáč.
Prepáč.
Vrátil sa do stavu, v ktorom bol pred tým?
Nie.
Už rozumieš?
Posolstvo textu je jasné: Konajme tak, aby sme nemuseli hovoriť prepáč. Pretože jedno slovo nenapraví to, čo sme urobili, tak ako nedá naspäť dokopy rozbitý tanier. A preto by teda bolo oveľa užitočnejšie nič nerozbíjať.
Posolstvo je to krásne. Ale povedzme si rovno, kto z nás dokáže konať tak, že nikomu neubližuje? Myslím, že väčšina z nás to síce už neubližuje vedome, ale nevedome sa nám to ešte všetkým sem tam pritrafí.
Určite sa vám už niekedy stalo, že ste sa cítili v práve sa na niekoho hnevať a v tom oprávnenom hneve kričať, vyhrážať sa, odsudzovať, posudzovať, kritizovať, vyčítať atď. A hoci tam niekde bolo to vaše právo, necítili ste sa v tom hneve dobre a aj bez toho, aby ste si s partnerom museli problém vykomunikovať, ste intuitívne vedeli, že mu ubližujete. A že si tak nejako ničíte váš vzťah. A hoci cítite, že nejaké slovo ospravedlnenia by sa hodilo, je zaťažko ho vysloviť.
Ak si chcete všetky vaše vzťahy udržiavať krásne a harmonické, myslite na to, že nech urobíte čokoľvek, na čo sa cítite oprávnení a v plnom práve, je pravdepodobné, že tým niekomu práve nevedome ubližujete a niečo medzi vami rozbíjate. Stačí, aby vám ten druhý povedal, že to tak cíti, pre vás by to mal byť signál, že práve prišiel ten správny čas na to čarovné slovo.
Ospravedlniť sa môžete aj cez slovíčko Prepáč, ale oveľa väčšiu silu má slovo Ospravedlňujem sa. Viete prečo? Pretože slovom Prepáč na partnera tlačíte, kým slovom Ospravedlňujem sa hovoríte iba o sebe. Slovíčkom Prepáč vlastne nevedomky tomu druhému rozkazujete (Ja chcem, aby si mi prepáčil, tak to tak láskavo urob).
Keď poviete ospravedlňujem sa za to, čo som urobil, tak hovoríte o tom, že vy ste si vedomí svojho konania a vás to mrzí. Ospravedlňujem sa je bez tlaku na toho druhého. Jemu nechávate voľnosť a priestor v tom, či a kedy vám prepáči.
Slovíčkom Ospravedlňujem sa zároveň vyjadrujete svoju zodpovednosť za to, čo ste svojím konaním spôsobili a to je oveľa viac ako len Prepáč.
Je jednoduché druhému ublížiť (a nevedome to robíme oveľa častejšie, ako si myslíme) a najhoršie je, keď nepovieme nič (práve to, že nepoviete nič, spôsobí, že tanier ostane rozbitý). Ak poviete aspoň Prepáč, vnášate do vzťahu šancu na zlepenie. Ak však poviete Ospravedlňujem sa, tanier sa určite zlepí.
Samozrejme to teraz neberte tak, že môžete ubližovať krížom krážom a všetko bude OK, keď sa potom ospravedlníte. Stále platí to, že konajte tak, aby sme neubližovali a nerozbíjali. Ale ak sa vám vedome alebo nevedome podarí ublížiť, tak to nenechajte len tak nepovšimnuté a vždy sa ospravedňte.
V pesničke Anjel spieva Desmod toto: Zbytočné je vravieť prepáč, keď už nepočuť tvoj hlas. Znie to silne a dojímavo, ale nikdy, naozaj nikdy nie je zbytočné povedať prepáč.
Má význam ospravedlniť sa aj tým, ktorí už nie sú medzi nami a aj tým, ktorí nie sú s nami. Energia úprimného ospravedlnenia sa za všetko, čo sme kedykoľvek a akokoľvek, či už vedome alebo nevedome spôsobili, pôsobí na všetkých, s ktorými sme kedy boli v nejakom vzťahu.
Myslím si, že nikto z nás nie je ešte tak ďaleko, že by mohol vyhlásiť, že Ja nikomu nijako vedome a ani nevedome neubližujem. Tých nevedomých ublížení s dobrým úmyslom toho druhého zmeniť, vytrestať, napraviť lieta v našich vzťahoch viac ako dosť.
Ospravedlňujme sa preto každý deň a každému, s kým sme prišli do kontaktu. Pretože možno práve jedno naše slovo, jeden náš zamračený pohľad mohol spôsobiť, že sme nevedomky niečo nepekné spôsobili.
Je viac ako užitočné pre naše vzťahy pridať k večernej vďačnosti aj hooponopono alebo krátku havajskú modlitbu:
Milujem ťa.
Ospravedlňujem sa ti.
Prosím odpusť mi.
Ďakujem.
Je to krásna a uzdravujúca energia. Nechajte ju medzi vami prúdiť.
S láskou
J♥n♥ Ml♥d♥