Napísali ste si, aké sú vaše nálepky Ja som? Ktoré z nich ste si dali sami a ktoré vám dal niekto iný? Viete, aký strach ste si za ne schovali?
Nie je jednoduché toto všetko rozpoznať, ale keď sa vám to podarí, budete môcť pracovať so sebou a so svojím strachom. A čím menej strachu bude vo vašom živote, tým viac v ňom bude radosti a pohody. A čím menej nálepiek Ja som, tým bude váš život pestrejší.
Takže určite stojí za to, urobiť niečo so svojimi nálepkami Ja som, hlavne s tými, ktoré vám neslúžia a ktoré vás držia v zóne bezpečia.
Ako teda na to?
Najjednoduchšie je urobiť to v dvoch krokoch – najskôr si uvedomím, akú mám nálepku a potom ju pretnem – urobím to ináč ako doteraz.
Takto jednoducho to ale ide vtedy, keď už budete mať spracovaný strach, ktorý je za nálepkami. Poďme preto pekne po poriadku:
1. Vždy, keď sa pristihnete, že konáte s nálepkou Ja som na pozadí, uvedomte si, že je to nálepka a preformulujte slová Ja som na slová Až dodnes som si myslel, že som alebo Až dodnes som si zvykol hovoriť, že som…
Namiesto To som proste ja si povedzte: Taký som býval, ale oddnes sa budem snažiť to zmeniť. Namiesto Vždy som bol taký si povedzte: Zmením sa z takého na…
Namiesto Vždy som konal takto si povedzte: Rozhodol som sa konať ináč a viem, že je to v mojich silách.
Vedomé rozpoznanie a preformulovanie nálepky je prvý krok k tomu, aby nálepka nad vami nemala moc.
2. Rozhodnite sa, že sa vedome budete správať ináč, ako ste sa správali doteraz.
A urobte to hneď pri prvej príležitosti. Tak ako to bolo u mňa s tým introvertom. Keď som pochopila, že je to nálepka, povedala som si, že ju zmením a pri najbližšej príležitosti som si to vyskúšala. Alebo keď som zvažovala, či ísť alebo neísť bývať tam, kde je pes, tak som si uvedomila, že som sa onálepkovala. Ale nikdy predtým som nemala možnosť to zmeniť, pretože mi reálny život so psom nehrozil. Preto som sa rozhodla do toho ísť, aby som túto nálepku zmenila.
Ak si nahovárate, že ste hanblivý, tak vedome oslovte niekoho cudzieho a dajte sa s ním do reči. Ak si myslíte, že ste introvert, vyberte sa do spoločnosti, hoci na to vôbec nemáte chuť. Ak ste sa onálepkovali, že ste lenivý, tak sa vrhnite na jednu činnosť, ktorú kvôli lenivosti odkladáte.
Nálepku budete meniť vo svojich činoch. Nepôjde to okamžite, možno spočiatku budete konať podľa nálepky a potom si uvedomíte, že ste mohli skúsiť inú cestu. Nevadí, nabudúce sa vám to možno podarí.
3. Zistite, aký strach je za vašou nálepkou. Strach zo zlyhania? Strach z odmietnutia?
Toto je možno časť, ktorá vám pôjde ťažšie. Predsa len, žijete sami so sebou už dobrých pár rokov a veci, na ktoré ste si zvykli, nemáte šancu vidieť. Navyše ste sa za tie roky stali majstrami v sebaklame. Ak však budete k sebe úprimní a zhovievaví, nájdete svoje strachy. A už len tým, že ich pomenujete, stratia značnú časť svojej sily.
Je však dôležité svoje strachy poznať, aby vás nesťahovali späť do starých vyšliapaných chodníčkov.
4. Keď už viete, aký strach je za nálepkou, môžete so strachom začať pracovať.
Spýtajte sa sami seba, čo najhoršie sa môže stať, keď urobíte niečo, čo nie je v súlade s vašou nálepkou. Niekto vás odmietne? Budete za blbca, pretože ste niečo nevedeli alebo nezvládli? Niekto vás opustí? Určite sa vám už niečo z toho niekedy stalo, však? A asi to aj bolelo, preto to nechcete zažiť znova. Ale je tu aj šanca, že sa to tak nestane. To najhoršie je vám známe a ak sa to nestane, tak sa stane niečo, čo váš život niečím obohatí. Zažijete minimálne niečo nové.
Čo je vlastne strach?
Strach je nedostatok dôvery – v seba, v život, v druhých ľudí. Preto je potrebné nahradiť ho dôverou. Tam, kde je dôvera, nie je strach. Nemá byť z čoho.
Ak dôverujete sebe, tak neriešite, či zlyháte alebo nie. To, že niečo neurobíte alebo nedokážete, nič neznamená. Nie ste ani zlí, ani neschopní, iba ste práve teraz niečo „nezvládli“. Beriete to ako fakt a súvisí to iba s terajšou situáciou. Nič viac. Skúsite to znova, možno trochu ináč, ale nebudete sa báť robiť veci znova.
Možno pri tom, ako sa budete snažiť na sebe niečo zmeniť, nepôjde všetko tak, ako by ste chceli. A hlavne to nepôjde tak rýchlo, ako by ste chceli, pretože ste netrpezliví. Aj tieto myšlienky nahraďte dôverou – dôverou v to, že sa veci dejú tak, ako sa majú diať a ako ich potrebujete. Kým sa zmena v mozgu pretaví do zmeny v hmote, akou je vaše telo, tak to nejaký čas potrvá. Preto dôverujte. Teraz je to takto. Nie je to ani zlé, ani strašné, ani dôvod na vrátenie sa do starých koľají.
Práve práca so strachom je na tejto ceste veľmi dôležitá. Na to, aby ste svoje strachy rozpoznali a nahradili ich dôverou, budete možno potrebovať niekoho, kto vás nepozná a kto pozerá na vec inými očami a z iného uhla. Ak cítite, že to sami nezvládnete, som tu pre vás a rada vám pomôžem.
Keď zrušíte svoje strachy, tak už to pôjde jedna radosť. Premeníte všetky obmedzujúce Ja som na podporujúce Ja som. Najskôr slovami, potom činmi a postupne budete niekto iný. Pretože vaša povaha je iba výsledkom vašich rozhodnutí. A je celkom zábavné rozhodnúť sa byť niekým iným, než ste boli doteraz onálepkovaný a sledovať, ako sa meníte vy a ako sa mení váš život. Na pestrejší, zábavnejší a radostnejší.
S láskou
J♥n♥ Ml♥d♥