Ako pomôcť druhému v jeho nešťastí?

Často sa s tým stretávam najmä u detí. Že keď prídu za otcom alebo mamou a povedia im o svojom probléme, či trápení v škole, tak to dopadne úplne ináč, než by potrebovali. Ale nie je to zriedkavé ani  medzi partnermi. Jeden sa zdôverí druhému so svojím problémom a po reakcii partnera sa cíti horšie ako na začiatku.

Prečo je to tak? Čo ľudia, ktorí majú problém, či sa s niečím trápia, naozaj potrebujú a čo im dávajú tí, ktorým sa zdôveria?

Bohužiaľ väčšina z nás má tendenciu po vypočutí si toho, čo druhého trápi, okamžite konať. V praxi to znamená:

  • dávať rady
  • ponúkať hotové riešenia,
  • utešovať, že všetko bude v poriadku,
  • ponúknuť nejakej zábavky na odreagovanie.

Niekto používa jedno z toho, niekto viac, ale isté je, že tí nešťastní túžia po niečom úplne inom.

Túžia po VYPOČUTÍ, UZNANÍ toho, ako sa cítia a po SÚCITE. Všetko to, čo im ponúkame, vnímajú ako prejav nepochopenia toho, ako sa oni cítia. Oni nepotrebujú riešenia a rady, oni potrebujú našu láskyplnú a chápajúcu prítomnosť.

Prečo nie sme schopní byť jednoducho prítomní pri nešťastí druhých ľudí a súcitiť s nimi?

Čo nás núti konať a snažiť sa nešťastie zlikvidovať?

Robíme to preto, lebo si myslíme, že

  • sa to od nás očakáva,
  • sme za nešťastie druhých zodpovední,
  • my sme tí dobrí, ktorí majú poskytnúť slová útechy.

A či už v sebe máme jednu, alebo viac z týchto príčin, isté je, že sme k tomu došli v DETSTVE.

Vaši rodičia nevedeli, čo s tým, keď ste sa vy ako deti cítili zle a bohužiaľ najčastejšie sa to snažili nejako zastaviť. Tým vám bránili slobodne prežiť svoje negatívne emócie, takže ste sa nenaučili, čo s nimi. Na druhej strane z vás rodičia často robili zodpovedných za svoj hnev, či smútok a sklamanie  a tak ste to aj prijali – ste zodpovední za negatívne emócie druhých. A to znamenalo, že ste sa snažili postarať sa o to, aby sa rodičia nehnevali alebo necítili ináč zle.

A tak z vás vyrástli dospelí, ktorí v sebe cítia nervozitu, keď sa im druhí zdôveria so svojím nešťastím. Pretože byť nešťastní sa skrátka nenosí. Nemá to byť. Treba sa postarať o to, aby to zmizlo. A vy to možno ani netušíte, ale zbavujete sa vlastne tejto svojej nervozity, hoci navonok sa snažíte riešiť nešťastie druhého.

Je to tlak a napätie vo vás, čo vám bráni byť iba súcitnými a láskavými prítomnými.

Ako z tohto začarovaného kruhu von?

Ak ste v úlohe toho, kto je nešťastný a túži po vypočutí, empatii a súcite, vy môžete jednoducho POŽIADAŤ: Potreboval by som iba vypočuť. Rád by som vyrozprával svoje pocity a zážitky a žiadam vás o vypočutie a pochopenie.

Ak ste v úlohe toho, kto v sebe cíti okamžitú potrebu konať, keď za ním niekto príde so svojím trápením, vy buďte iba SAMÉ UCHO. Svoju nervozitu a napätie nechajte prejsť cez vás. Je to úplne v poriadku, že sa tak cítite, už viete, prečo to tak máte. Nemusíte konať pod jej vplyvom a snažiť sa odstrániť trápenie toho druhého. Proste iba počúvajte a vnímajte. A keď sa vám to podarí a vypočujete toho druhého bez posudzovania, rád, či zachraňovania, ZAPOČÚVAJTE SA DO SEBA:

Čo ma núti byť spasiteľom, či záchrancom?

Prečo si beriem nešťastie druhých na zodpovednosť?

Kde som v sebe vzala nedôveru, že druhí nedokážu svoje nešťastie zvládnuť sami, že nedokážu nájsť svoje vlastné riešenia?

Počúvať a byť súcitní sme sa nenaučili ani doma a ani v škole. Ale našťastie na to nikdy nie je neskoro.

A ak by ste potrebovali sprievodcu pri objavovaní toho, čo je vo vás, prečo sa správate tak, ako sa správate, môžem vám poskytnúť svoj láskavý sprievod. Som tu pre vás.

A láskou a úctou,

Jana Mladá

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Rodičia a deti
koucmed

Nútiť dieťa drilovať to, čo mu nejde, sa zdá logické. Ale je to spojené s rizikom, že dieťa uverí, že je neschopné

Keď vášmu dieťaťu v škole niečo nejde, nútite ho doma venovať sa tej činnosti väčšinu jeho voľného času? V dobrej viere, že čím viac bude cvičiť, tým mu to pôjde lepšie? Nedávno mi kamarátka rozprávala, ako varovala vnúčika Jurka, ktorý je druháčik. Nevesta ju vraj poprosila, aby u nej Jurko čítal, pretože mu čítanie veľmi nejde. A tak strávili

Prečítať článok »
Rodičia a deti
koucmed

Chcete, aby z vašich detí vyrástli zrelí dospelí? Postarajte sa o prepojenia v ich mozgu.

Často ma oslovujú rodičia, ktorým sa nepáči, že ich ratolesti ťažko zvládajú stresové situácie a mávajú záchvaty hnevu alebo úzkosti. Pýtajú sa samozrejme prečo to tak je a samozrejme aj to, ako to zmeniť. Na prvú otázku odpovedám, že správanie ich detí môže byť výsledok toho, že ich mozog nie je dostatočne prepojený (alebo ak použijem odbornú

Prečítať článok »
Rodičia a deti
koucmed

Láska je síce najviac, ale sama o sebe vo výchove nemusí stačiť

ť ko vysvetliť nízku sebahodnotu, nízke sebavedomie, úzkosti, depresie, či závislosti u ľudí, vyrastajúcich v relatívne pokojných podmienkach, v ktorých sa nič zlé medzi rodičmi a deťmi nedialo? Odpoveď na túto otázku sa ukrýva v tom, že dieťa neformuje iba to zlé, čo sa v detstve udialo, ale aj to dobré, čo sa malo udiať, ale sa

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: