Už máte svoju dopamínovú banku?

Dnešné deti sa učia tak, že im pri tom hrá nejaká hudba. Najlepšie na celý byt. Robí to aj môj syn (keď náhodou príde na učenie) a ja, hoci to vždy akceptujem (až na nejaké to stíšenie), nechápem, ako sa pri tom môže niečo naučiť. A tiež som doteraz nechápala, prečo ako prvé, keď príde zo školy domov, hľadá čokoládu.

Čítajte viac »

Dnes už to celé vnímam ináč, najmä vďaka tomu, že mozog a jeho fungovanie je predmetom môjho záujmu číslo 1. Zistila som totiž, že synova teória, že učenie pri hudbe a s čokoládou na úvod je oveľa lepšie ako len tak nasucho, má svoje vysvetlenie: hudba a čokoláda pri učení priaznivo ovplyvňujú produkciu dopamínu v mozgu.

Dopamín je chemická látka, ktorá vzniká prirodzene v našom mozgu. Funguje ako neurotransmiter (prenášač vzruchov v našej nervovej sústave) a plní niekoľko funkcií. Dalo by sa povedať, že je doslova zodpovedný za našu energiu, dobrú náladu, motiváciu a túžbu. Spôsobuje vznik príjemných pocitov v našom mozgu, keď si doprajeme to, po čom túžime, pri športe, pri sexe. Vytvára našu euforickú náladu. A navyše sa vďaka dopamínu cítime motivovaní a plní sebadôvery. A keď sme motivovaní, tak máme ťah na bránku a cieľ sa nám zdá dosiahnuteľnejší.

A teraz naspäť k učeniu a hudbe. Dopamín, ktorý sa v mozgu vylúči pri počúvaní hudby, prináša našim učiacim sa deťom radosť z učenia. Keby sme im tú hudbu zakázali, resp. urobili z nej odmenu na potom, keď sa naučí, dieťa by vnímalo učenie ako prekážku medzi prianím a vytúženým objektom (v tomto prípade je to hudba, ale môže to byť napríklad nejaká odmena, ktorú dieťaťu sľúbite, keď sa naučí – bude sa síce učiť, ale učenie sa mu sprotiví. Bude sa totiž učiť len preto, aby to mal čo najskôr za sebou).

Preto je oveľa lepšie dopriať našim deťom, študentom a samozrejme aj sebe menšie, ale permanentné dávky dopamínu pri práci, učení a pri dosahovaní cieľov.

Doprajte si blažený pocit z už splnených úloh malými komplimentami, pochvalami, hudbou, tancom, kúskom čokolády alebo iba tak ukľudňujúcim pohladením po ramene, či masážou. Vytvoríte si tak pozitívne prepojenie s tým, čo robíte a budete mať z toho radosť. A môže sa stať aj to, že neskôr bude pre vás aj to, čo práve robíte, generátorom dopamínu.

A aby ste túto zázračnú chémiu ešte viac posilnili, urobte si svoju dopamínovú banku. Nechajte každého člena Vašej rodiny napísať na každého niečo, čo je podľa neho na tom druhom obdivuhodné. Výsledkom bude zbierka takýchto obdivuhodných vlastností, ktorú si vystavte niekde na viditeľné miesto. Vždy, keď sa na ňu pozriete, Váš mozog zaplaví vlna dopamínu a Vy budete motivovaný, optimistický a plný sebadôvery. Čo viac si možno priať?

 

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Emocie
koucmed

Čo znamená byť zodpovedný za svoje pocity a emócie?

Je všeobecne známe, že súčasťou zodpovednosti za svoj život je aj zodpovednosť za svoje pocity a emócie. Aj keď mnohí si na seba berú aj zodpovednosť za pocity druhých ľudí – je to jedna zo stratégií, ktorú si osvojili v detstve, pravda je taká, že zodpovední sme iba za svoje vlastné pocity a emócie.  

Prečítať článok »
Osobný rozvoj
koucmed

O vnútornom kritikovi – perfekcionistovi a túžbe po dokonalosti

Mnohí sa stresujú tým, že sa snažia robiť veci dokonale, čo sa často nazýva aj perfekcionizmus, a že si nevedia odpustiť žiadne pochybenie. V ich hlave znie hlas, ktorý ich kritizuje, keď pochybia, a poháňa ich do lepších výkonov, aby už nabudúce nepochybili. Tento vnútorný hlas patrí Kritikovi – Perfekcionistovi, ktorý ich dostal do stavu permanentnej nespokojnosti so

Prečítať článok »
Osobný rozvoj
koucmed

O nutkavých myšlienkach a strachoch, ktoré sú za nimi skryté

Mnohí ľudia sa sťažujú, že nedokážu vypnúť svoje myšlienky, ktoré sa v ich hlavách nutkavo uberajú stále v tých istých koľajach. A mnohí z týchto mnohých považujú tieto myšlienky za niečo, čo im pomáha riešiť problémy. Teda, iba pokiaľ im nutkavé myšlienky bežia v hlave cez deň. Lebo v noci už chceme všetci spať, a to sa s ťažkými myšlienkami v hlave veľmi

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: