Ten debil ma teda riadne vytočil… Kolegyňa ma dnes nesmierne urazila… Manželka ma ale vážne naštvala… Nahnevalo ma, že mi to nikto nepovedal…

Kedy naposledy ste použili podobné konštatovania?

Čítajte viac »

Predpokladám, že nemusíte dlho pátrať vo vašej pamäti. Väčšinou nás vytočia naši najbližší, ale často to môžu byť aj úplne cudzí ľudia. Ako príklad z dneška použijem šoféra, ktorý môjho kamoša predbiehal ako debil, ktorý si o sebe myslí, že je kráľ ciest a nevadí mu, že ho obmedzil. Alebo iného vytočila manželka, ktorá už ixtý krát nechala v umývačke riad a on nemal kam dať svoj použitý tanier (tak ho samozrejme nechal na stole).

Denne sa necháme vytočiť niekoľkokrát a sme ochotní sa tým zaoberať ešte dlho potom, čo nás to vytočilo.

Napadlo vám ale niekedy, čo znamenajú slová Vytočil ma, Nahnevala ma, Rozčúlili ma? Že vlastne poukazujú na to, že niekto iný má nad vami takú moc, že vás dokáže vytočiť? Že ste vlastne bezmocný?

Ak chcete ostať mocný a sami rozhodovať o tom, ako a či vám niečo dvihne mandle, ponúkam vám veľmi jednoduchý postup ako to urobiť:

  1. Namiesto vety Vytočil ma povedzte vetu Ja som sa vytočil

V skutočnosti ste sa naozaj vytočili vy sami. Nikto iný nemá nad vami tú moc. Je to váš výber. Slová Vytočil som sa vám dodá úplne inú energiu, takú, ktorá zabráni zvýšeniu vášho tepu a vzkypeniu vašej žlče.

  1. Zamyslite nad tým, prečo ste sa vytočili

Pretože ten druhý neurobil to, čo ste chceli, aby urobil? Alebo povedal niečo iné, čo by ste chceli počuť? Čo je za tým? Uvedomte si, že to, čo vás rozčuľuje na druhých je zvyčajne vaše zrkadlo a váš obraz, ktorý v ňom nechcete vidieť.

Keď si toto uvedomíte, prestanete strácať čas zaoberaním sa inými a začnete meniť seba.

Viem, že je ťažké prijať myšlienku vlastnej zodpovednosti za všetko, čo sa nám a s nami deje, ale keď to urobíte, budete sa cítiť sebavedomejší a mocnejší.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Rodičia a deti
koucmed

Keď sa voči deťom uchyľujeme k manipuláciám, môže za to strach

Keď dieťa povie Nenávidím ťa, máloktorý rodič si zachová chladnú hlavu. Ak sa aj dovtedy snažil vyjsť s dieťaťom „po dobrom“, po týchto slovách už začne nekompromisne nastavovať hranice a trvať na tom, aby dieťa urobilo to, čo robiť nechce a čo vete Nenávidím ťa predchádzalo. A vtedy aj podvedome siahne k manipuláciám. Po akej

Prečítať článok »
Emocie
koucmed

Čo znamená byť zodpovedný za svoje pocity a emócie?

Je všeobecne známe, že súčasťou zodpovednosti za svoj život je aj zodpovednosť za svoje pocity a emócie. Aj keď mnohí si na seba berú aj zodpovednosť za pocity druhých ľudí – je to jedna zo stratégií, ktorú si osvojili v detstve, pravda je taká, že zodpovední sme iba za svoje vlastné pocity a emócie.  

Prečítať článok »
Vzťahy
koucmed

Keď pocity nie sú skutočné pocity, ale prostriedky na manipuláciu

Nie všetko, čo nazývame pocity, sú skutočné pocity. Mnohé naše pocity sú len prezlečené mentálne programy, ktoré projektujú do vonkajšieho sveta naše strachy. Ak tieto pocity neodhalíme a budeme im veriť, pravdepodobne nimi budeme manipulovať druhými alebo sebou. Mám pocit, že ma nemiluje. Mám pocit, že mi závidí. Mám pocit, že sa na mňa hnevá. Mám

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: